تربیت فرزند
رقیه (سلام الله علیها) الگوی تربیت فرزند

رقیه (سلام الله علیها) الگوی تربیت فرزند ویژه

آن چه از داستان زندگی حضرت رقیه(سلام الله علیها) فهمیده می شود این است که این فرزند خردسال اما سترگ امام حسین(علیه السّلام)، الگوی کامل تربیت فرزند در فرهنگ دینی ماست و کتاب کوچک، اما پرمحتوای زندگانی شریف او، در بر دارنده ی برترین نگارینه های اخلاقی و چشم نوازترین تصویرهای تربیت سالم و اسلامی است.

نقش تربیتی خانواده درتحکیم حجاب فرزندان

نقش تربیتی خانواده درتحکیم حجاب فرزندان ویژه

مادر به عنوان الگوی عملی و تأثیر گذار، روی شخصیت و طرز تفکر فرزندان به ویژه دختران نقش نمادین دارد و رفتار، کردار و پندار او مستقیما در فرایند رشد و تکوین، تعیین کننده است. در جوامع اسلامی که حتی مردان بزرگ از دامن آنان به معراج می روند. زن جایگاه والایی در توسعه و ترویج فرهنگ اسلامی دارد.

هشدار! روح و جسمش نیاز به مراقبت دارد

هشدار! روح و جسمش نیاز به مراقبت دارد ویژه

نگاهی به حقوق کودک و والدین در اسلام

ضرورت تربیت جنسی فرزندان

ضرورت تربیت جنسی فرزندان ویژه

بزرگ ترین روز برای انسان، روزی است که با سرشت توحید زاده می شود و مهم ترین وظیفه پدر و مادر آن است که با تربیت صحیح و مراقبت از فرزندان خویش، آنها را در مسیر فطرت الهی نگه دارند.

درباره ی مکیدن انگشت کودکان بیش تر بدانیم

درباره ی مکیدن انگشت کودکان بیش تر بدانیم ویژه

بسیاری از بچه ها وقتی در رحم مادر هستند، انگشت شست خود را می مکند و بعد از تولد نیز بلافاصله این کار را می کنند. در عده ی دیگری از بچه ها فرصتی لازم است تا کودک بتواند از هماهنگی لازم برای رساندن دست به دهانش برخوردار شود. مکیدن انگشت برای تکامل سیستم عصبی مرکزی لازم است.

جنگ تبلت ها

جنگ تبلت ها ویژه

شش تا هفت سالگی، سن ورود به درسه است. 12 سالگی زمان مناسب برای تنها گذاشتن کودک در منزل، 18 سن گرفتن گواهینامه و مجوز دیدن برخی فیلم های خشن و...، اما متأسفانه در کشور ما سن ورود به دنیای دیجیتال از قانون خاصی پیروی نمی کند و به محض این که کودک توانایی گرفتن اجسام را فرامی گیرد، خانواده ها منعی برای استفاده و در اختیار گذاشتن تبلت و دیگر وسایل دیجیتال برای او در نظر نمی گیرند و حتی از این وسایل به عنوان ابزاری برای ساکت یا سرگرم کردن او استفاده می کنند!

هیئت هایی که کودکان را فراموش می کنند

هیئت هایی که کودکان را فراموش می کنند ویژه

در دو ماه حزن انگیز محرم و صفر، حال خیابان ها و آدم هایش عوض می شود. مردم سیاه پوش در تکیه ها و هیئت ها عزادار خاندان رسالت اند.در این میان، کودکان نیز همانند بزرگ ترهایشان این تغییر فضا و حال و هوا را درک می کنند و می فهمند. معمولا کارشناسان مذهبی توصیه می کنند که کودکان خود را به تکایا و هیئت ها ببرید و اجازه بدهید با فضای آن بیشتر آشنا شوند، اما آیا حضور کودکان در هیئت ها در مسیر تربیتی آن ها صحیح است؟ و آیا این حجم غم و غصه و عزاداری با فطرت شادی جو و نشاط طلب آن ها در تعارض نیست؟

بهترین زمان تربیت کودک

بهترین زمان تربیت کودک ویژه

بچه انسان یک موجود تعلیم پذیر است؛ شاید تعلیم پذیرترین موجود در این عالم، انسان است و اگر انسان می تواند حیوان وحشی را اهلی کند، قطعا خواهد توانست موجودی را که تا این حد تعلیم پذیر است در چارچوبی که خودش می خواهد دربیاورد، اما تربیت یک وقت طلایی دارد که ما معمولا آن را از دست می دهیم.

دو دل در یک قاب (سلسه مباحث مهارت های کودکان)

دو دل در یک قاب (سلسه مباحث مهارت های کودکان) ویژه

در مهارت خودآگاهی، کودک می آموزد که خود را چگونه بهتر ببیند و بشناسد، اما کوکی که فقط این مهارت را دارد، به شدت در معرض خود شیفته شدن است؛ بنابراین مهارت همدلی را به عنوان مهارتی لازم و مکمل برای آن مطرح می کنیم که بر اساس آن کودک می تواند دیگران را نیز ببیند و در حصار خودخواهی گرفتار نشود.

موتور سر به هوا

موتور سر به هوا ویژه

آروم و قرار نداره؛ نمی تونه یک جا درست بشینه، هی وول می خوره! دیگه خسته ام کرده، بگین باهاش چی کار کنم؟